Спорт плус
5. February 2023 - 19:55

СК: Победа на Гранеруд за водство во генералниот пласман

Доминација на Хавор Егнер Гранеруд на скокалницата во германскиот град Вилинген. 
Норвежанецот оствари скокови од 149,5 и 138 метри со што беше подобар од  Словенецот Анже Ланишек и Полјакот Давид Кубацки  кои исто така се искачија на подиумот. 
Со овој триумф Гранеруд е цврсто на врвот во СК пред Кубацки и Ланишек кои својата шанса за нови бодови ќе ја бараат на новата серија која е на програмата утре во Вилинген.