Loading Video...
Спорт плус
23. October 2021 - 16:39

Пол-позиција за Бањаја на италијанското Гранд-при

Во Мото ГП шампионатот викендов на програмата е 16-тата трка што се вози за Големата награда на Италија. 
 
Најбрзо време на денешните квалификации на патеката „Марко Симончели“ оствари возачот на Италијанецот, Фабио Бањаја на Дукати.
 
Зад него од првиот ред утрешната трка ќе ја започнат неговиот тимски колега, Џек Милнер и неговиот сонародник од Лука Марини од тимот на Еспонсорама
 
Лидер во Генералниот пласман е Фабио Квартараро (Јамаха) ќе стартува дуро од 13-тата позиција. 
Инаку, на три трки до крајот на сезоната Французинот има дури 52 бодови повеќе второ рангираниот Франческо Бањаја (Дукати).