Ракомет
14. November 2023 - 14:36

Филип Кузмановски ново засилување на Еурофарм Пелистер

Актуелниот ракометен шампион Еурофарм Пелистер доведе големо засилување во своите редови во името на македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски.

Предмалку од клубот информираа дека Кузмановски и Пелистер постигнале договор за соработка. 

Кузмановски кој до вчера беше дел од германскиот бундеслигаш Вецлар, брзо најде нов ангажман.

Сепак, тој ќе го прескокне дуелот во Лигата на шампионите со ПИК Сегед кој Е. Пелистер ќе го игра во четврток. 

„Процесот на обединување на македонските репрезентативци и квалитетни странски засилувања продолжува и враќањето на нашиот поранешен член е одлука која оди во тој правец.
27-годишниот Кузмановски е дете на Пелистер, сите ракометни чекори ги направи во Битола и доби афирмација во нашиот дрес. Потоа се пресели во Металург, кратко играше во Еурофарм Работник, па се одлучи за интернационална кариера. Кузмановски избра германски предизвик и ја искуси Бундеслигата. Една сезона го носеше дресот на Магдебург, па три сезони настапуваше за Хановер, а од јануари годинава го носеше дресот на Вецлар.Филип Кузмановски наскоро ќе му се стави на располагање на стручниот штаб и неговото деби се очекува деновите во Суперлигата и Лигата на шампионите. Официјалното претставување на Кузмановски како нов ракометар на Еурофарм Пелистер е закажано за понеделник 20 ноември“, се вели во објавата од РК Еурофарм Пелистер.