Свет
23. July 2016 - 10:13

Мотивите засега непознати: 18-годишен Иранец уби 8 лица и се самоуби во Минхен

Напаѓачот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен е 18-годишен Иранец од Минхен, изјави утрово шефот на полицијата Хубертус Анде на прес-конференција додавајќи дека мотивите за злосторството засега не се познати.

По нападот момчето извршило самоубиство. Никој друг не е осомничен за пукањето во кое загинаа 8 лица, а најмалку 21 е рането.

Нападот се случи во трговскиот центар „Олимпија“ на околу 5 километри северозападно од центарот на Минхен.

Телото на напаѓачот е пронајдено на околу 1 километар од трговскиот центар. Црвениот ранец пронајден во близина на телото и е испитан на експлозив, но истрагата продолжува.