Loading Video...
Фудбал
21. May 2022 - 22:57

Лајпциг го освои германскиот куп

Екипата на Лајпциг е освојувач на фудбалскиот Куп на Германија. 
 
Лајпциј во своето третот финале, и тоа по голема борба и пенал „рулетот“ совладувајќи го Фрајбург со вкупни 5-3. 
 
Иако од 19-минута по голот на Егенштајн, Лајпциг имаше негатива, а од 57-минута играше и со играч помалку откако Халстенберг заработи црне картон, сепак на крајот фудбалерите на Лајпциг заслужено се радуваа на трофејот.
 
Французинот, Кристофер Нкунку со голот во 76-минута, успеа да го израмни резултатот на 1-1 кој и по дополнителните 30-минути остана непроменет. 
 
Во пенал серијата фудбалерите на Фрајбург не реализираа два удари од 11-метри, наспроти перфекната реализација на играчите на Лајпциг кои на својот клуб му го донесоа првиот трофеј во популарниот ДБФ покал.