Loading Video...
Спорт плус
8. February 2023 - 18:30

Италијанката Басино го освои златото во супер-велеслалом

Марта Басино е нова светска шампионка во супер-велеслалом. 

Во втората дисциплина кај демите популарниот Супер-Џи, Италијанката оствари најбрзо време од 1:28.06 минути и ги изненад топ фаворитките за златото. 

Меѓу нив и Американката, Микаела Шифрин која остстана за само 11 стотинки и мораше да се заодволи со среврото. 

Со ист резултат (време) до бронзениот медал стигнаа Норвежанката, Кајса Викоф Ли и Австриојката, Корнелија Хутер. 

Ова е второ злато за италија на Мундијалопт, откако пред два дена во првата трка до најсјајното одличје стигна Федерика Брињоне во комбинација.

Утре на четвртиот ден на шампионатот, на програмата е машката трка во истата дисциплина