Loading Video...
Спорт плус
30. јуни 2022 - 18:11

Евгени Поп Ацев заврши 17-ти на 25.км на СП во Будимпешта

На светското првенство во водени спортови што се одржува во Будимпешта, денеска настапи и македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев. 
 
Тој на делницата од 25 км го освои 17.место во конкуренција на 20 пливачи, колку што ја завршпија трката. 
 
Поп Ацев заостана 11 минути и 31 секинда зад новиот светски шампион, Италијанецот, Дарио Верани.