Loading Video...
Кошарка
16. јуни 2022 - 1:42

Барса израмни на 1-1 во финалето против Реал Мадрид

 
 
Кошаркарите на Барселона го добија популарното „Ел Класико“ совладувајќи го лутиот ривал Реал Мадрид во вториот меч од финалето на титулата во шпанското првнетсво. 
 
Откако Реал пред три дена го доби првиот меч како гостин во „Блау Грана“, овојпат супер неизвесениот втор дуел до самиот, на задоволство на домашната публика, и припадна Барсеслона која славеше минимално со 71:69, со што го израмни резултатот на 1-1 во победи.
 
Никола Миротиќ со 26 поени и 7 скокови беше мајрасположениот играч во победничката екипа, за која сепак клучните поени ги постигна Кори Хигинс кој 5 од вкупно 10-те поени со колку ја заврши средбата ги реализира во последната минута. 
 
Сега серијата подобар до три победи се сели во Мадрид каде ќе се играат следните два натпревари и тоа веќе утре и во недела.