Ракомет
13. November 2023 - 8:12

ЖРК Ѓорче Петров пред пласман во осминафиналето на ЕХФ купот

Македонскиот женски ракометен шампион, Ѓорче Петров попладнево забележа убедлива победа со 46:39 на гостински терен против белгиски Јупен во првиот натпревар од 1/16финалната пресметка во ЕХФ купот.

Извонредно ефикасно одиграа македонските ракометаки постигнувајќи по 23 гола во двете полувремиња. Најефикасни во победничката екипа беа Анастасија Николовска со 11 и Ана Марија Коларовска со 10 голови. 

На голот со 10 одбрани се истакна Слободанка Кическа 

Реваншот ќе се игра следниот викенд во Скопје.