Спорт плус
9. January 2016 - 19:33

Петерхансел нов лидер на релито Дакар

На релито Дакар на програмата беше 6. Етапа која заврши со победа на 11-кратниот шампион Стефан Петерхансел  со што изби на чело во генералниот пласман. Петерхансел  по вторпат победи на релито со што ја потврди доминацијата на Пежо кој досега ги освои сите етапи. 
Инаку ова беше најдолгата фаза на релито со 542  километри за возење и уште 180 за транзиција.  Досегашниот лидер  Себастијан Леб имаше проблеми со гумите па задоцни повеќе од 8 минути зад Петерхансел со што го загуби лидерското место со задоцнување од 27 секунди. Трет по 6 етапи е Карлос Сајнц кој денеска го освои второто место.