Спорт плус
18. March 2023 - 20:03

Историска сезона за Одермат

Швајцарецот Марко Одермат и официјално е велеслалом светски шампион. На денешната трка во Золде тој го освои првото место и со тоа се искачи и официјално на првото место во генералниот поредок испишувајќи историја откако со 2024 бода го надмина рекордот на Херман Мајер по најмногу освоени бодови во една сезона. 
Второто место на денешната трка му припадна на Хенрик Кристоферсен, додека пак, трет заврши Марко Шварц.