Тенис
18. March 2023 - 20:01

Индијан Велс: Женското финале за Рибакина и Сабаленка

Арина Сабаленка  од Белорусија и  Елена Рибакина  од Казахстан ќе се борат за трофејот во женска конкуренција на мастерс-турнирот во Индијан Велс, откако во синоќешните полуфинални средби лесно ги совладаа Марија Сакарија (6-2, 6-2) односно најдобрата во светот во моментов, Ига Швјонтек (6-2, 6-2).
Ова ќе биде реприза на финалето на првиот годинешен гренслем-турнир во Австралија, каде што до триумф дојде Сабаленка.