Ракомет
15. May 2022 - 19:58

ЖРК Металург победник во националниот куп

Ракометарките на Металург го освоија женскиот куп откако во финалето го надиграа Ѓорче Петров со 30-27 (16-12) и на крајот заслужено се радуваа на 5. Трофеј во ова натпреварување каде последен пат триумфираа во 2013г. 
Ракометарките во силен ритам продолжија по одморот, за само две и пол минути постигнаа три гола и дојдоа на плус седум (19-12), не реализираа напад за плус осум. Тоа подоцна го стори Ива Младеновска, зголеми на 21-13. Големата македонска надеж со удар од седум метри донесе и плус девет (23-14).
По 10-тина минути во  второто полувреме Ѓорче Петров конечно заигра подобро,. Со серија од 4-0 намалија на 25-22 на осум минути до крајот.
Во финишот откако  Металург не искористи два напади, противникот намали на 29-27, но Илјаз одбрани во вистинско време за победа и радост на екипата од Автокоманда 
Ива Младеновска со девет гола и Ива Божиновска со осум беа лидери кај новиот освојувач на трофејот, Илјаз имаше 11 одбрани. На другата страна Симона Стојановска постигна осум гола.