Македонија
13. May 2021 - 16:58

Заев: Од утре се отвора граничниот премин Евзони за сите граѓани на Македонија

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил денеска објави дека од утре границата со Грција ќе биде отворена за сите македонски државјани кои имаат негативен тест за Ковид-19, доказ за две примени вакцини против коронавирус или позитивен резултат за антитела.

- Имавме одлична работна средба со премиерот на Грција Мицотакис. Ме извести дека почнувајќи од утре, 14 март 2021, се отвора граничниот премин Евзони за сите граѓани на Македонија кои имаат негативен ПЦР тест, писмен доказ за примени две дози вакцина против КОВИД-19 или позитивен резултат за антитела, напиша Заев на Фејсбук.