Фудбал
4. December 2022 - 17:23

Водечкиот квартет во ПМФЛ стигна до сигурни победи

 

Четирите првопласирани екипи во прволигашката конкуренција остварија победи на денешните натпревари од 17 коло, во кое единствено немаше голови на дуелот на двете последно пласирани екипи. 

 
Силекс ја прекина низата од четири натпревари без победа совладувајќи го Тиквеш во Кавадарци.
 
Гостинска победа забележа и Шкендија кај Македонија Ѓ.П., додека лидерот на табелата Струга ТЛ и екипата на Шкупи се радуваа пред своите симпатизери. 
 
Единствено немаше гол на дуелот во Прилеп каде ПОбеда го пречека Скопје. 
 
ПРВА ЛИГА  - 17.КОЛО  (претпоследно од есенски дел)
НЕДЕЛА ТИКВЕШ – СИЛЕКС 0 – 2 
СТРУГА Т.Л. – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 1 – 0 
ШКУПИ – БРЕГАЛНИЦА 3 – 1 
МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА 1 – 3 
ПОБЕДА – СКОПЈЕ 0 – 0 
Слободен во ова коло беше тимот на РАБОТНИЧКИ. 
 

Поз

Тим

Коло

Поб

Нер

Пор

Г.Р.

Поени

1

ФК СТРУГА-ТРИМ-ЛУМ

16

11

3

2

16

36

2

ФК ШКУПИ- 1927

15

9

4

2

18

31

3

ФК ШКЕНДИЈА

16

7

7

2

9

28

4

ФК СИЛЕКС

16

7

5

4

2

26

5

ГФК Тиквеш 1930 АД Кавадарци

16

7

2

7

2

23

6

ФК БРЕГАЛНИЦА 2008

15

5

5

5

-1

20

7

ФК РАБОТНИЧКИ

15

5

3

7

-10

18

8

ФК МАКЕДОНИЈА Ѓ.П 1932

15

4

5

6

-3

17

9

ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ

16

3

3

10

-2

12

10

ФК ПОБЕДА

15

3

3

9

-14

12

11

ФК СКОПЈЕ

15

2

4

9

-17

10

12

ФК РЕНОВА

0

0

0

0

0

0