Балкан
4. December 2017 - 11:45

Во Турција задржани 96 илегални мигранти

Турските сили за безбедност уапсиле 96 илегални мигранти во неколку операции во различни делови на Турција.

Полицијата во северозападната област Одрин вчера пресретнала 13 сириски бегалци кои се обиделе да ја напуштат Турција. Во полициската операција биле уапсени двајца трговци со луѓе од кои едниот бил возач на камионетот во кој биле откриени мигрантите.

Во автогаража во областа Хатај фатени се вкупно 83 Ирачани, кои илегално влегле во Турција, соопшти полициски извор.