Свет
5. December 2021 - 18:43

Во Сенегал регистриран првиот случај на сојот Омикрон

Сенегал, по Нигерија и Гана, е трета западноафриканска држава каде е регистриран првиот случај на сојот Омикрон на коронавирусот.

Новиот сој на Ковид-19 првпат беше пријавен во Јужна Африка кон крајот на ноември.
Сојот Омикрон е откриен во петокот кај 58-годишен маж кој со авион пристигнал во Сенегал на 22 ноември. Тој во април примил вакцина на Астра Зенека, а во јуни се вакцинирал со Фајзер.

Заразеното лице престојувал во хотел во главниот град на Сенегал, Дакар и учествувал на меѓународна конференција одржана во тој град.