Балкан
10. December 2021 - 10:32

Во прекин бродскиот сообраќај во Грција поради 48-часовниот штрајк на поморската федерација

Бродовите во цела Грција се закотвени на грчките пристаништа поради дводневниот штрајк на поморската федерација што започна една минута по полноќ и ќе трае до утре на полноќ, јави дописничката на МИА од Атина.

Од федерацијата бараат покачување на платите во колективните работни договори за 2020 и 2021 година и решавање на проблемите во конкретниот сектор.

Паралелно, не ја исклучуваат можноста за дополнителни активности и нови штрајкови.

Федерацијата, 48-часовен штрајк одржа и минатиот месец.