Балкан
28. November 2023 - 10:28

Влегол во зграда и му се заканувал на амбасадорот на Палестина: Полицијата во Подгорица уапсила поранешен дипломат

Полицијата во Подгорица го уапси поранешниот дипломат Х.Х. (43), кого го сомничи дека го загрозил амбасадорот на Палестина во Црна Гора, Раби Алнантули.

„Се сомнева дека поранешниот дипломат Х.Х. (43) на 20 ноември околу 15 часот и 30 минути сторил кривично дело загрозување на лице под меѓународна заштита со насилно влегување во амбасадата на Палестина во Подгорица, а потоа вербално го нападнал амбасадорот Алхантули, упатувајќи му закани, при што одбил да ги напушти просториите на амбасадата“, соопшти денеска полицијата.

Х.Х. е уапсен по наредба на обвинителот во Вишото државно обвинителство во Подгорица.