Македонија
24. September 2018 - 15:26

УХМР објави неделна прогноза

Во првата половина од денот времето ќе биде сончево и топло со умерен југозападен и западен ветер, информираат од управата за хидрометеоролошки работи, но додаваат дека попладне, особено кон крајот на денот, ќе има зголемување на облачноста со услови за краткотраен дожд на северот и западот од земјава.

Оттаму соопштуваат дека попладне, почнувајќи од север, ќе започне да дува силен северозападен ветер со брзина и од околу 90 километри на час, а тоа ќе услови нагло заладување.

Утринската температура ќе се движи од осум до 15, а дневната од 26 до 34 степени Целзиусови.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува силен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 14 до 30 степени.

Од вторник времето ќе биде претежно сончево, но ветровито, со силен северен ветер, како и значително постудено. Дневната температура во поголем дел од земјава ќе се намали за околу 10, а на места и за 15 степени. Од среда наутро значајно опаѓање ќе има и кај утринската температура, која на места ќе се спушти и околу нулата.

Постепено затоплување ќе има кон крајот на неделата.