Балкан
5. March 2016 - 13:37

Српскиот претседател потпиша декрет за распуштање на Парламентот

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска потпиша декрет за распуштање на парламентот и распишување на предвремени парламентарни избори на 24 април, пренесува Танјуг. 

Николиќ свика предвремени избори откако коалициската Влада, предводена од „Српската Напредна партија“ соопшти дека има потреба од посилен мандат за да ги направи поефикасни економските реформи и да ги заврши преговорите за влез во ЕУ. 

- Дојде време да ја испитаме поддршката, бидејќи реформите се сериозни и тешки и затоа е потребно граѓаните да се изјаснат - дали ги поддржуваат реформите или постои некоја подобра идеја или можеби некој друг кој ја заслужува довербата на граѓаните, нагласи Николиќ. 

Српскиот претседател истакна дека очекува фер и демократски избори.

Според него, досегашната Влада направила многу за земјата, покренала цел систем реформи за кој мора да се обезбеди нов мандат, за да бидат сигурни дека она што го прават го прават по волја на граѓаните. 

На прашања на новинарите, тој истакна дека сака да победи „Српската Напредна партија“, но исто така додаде дека нема да биде разочаран ако победи некој друг. 

Претседателот го најави датумот за изборите на телевизиското обраќање на „РТС“.