Свет
24. May 2020 - 17:18

Силен земјотрес во Атлантскиот Океан

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтерова скала денеска е регистриран во Атлантскиот Океан, соопшти Геолошкиот завод на САД.

Најблиското населено место од сеизмичката активност е островот Света Елена, кој е лоциран речиси меѓу Африка и Јужна Америка.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета, ниту за можна опасност од цунами.

Епицентарот на потресот се наоѓал на повеќе од 900 километри од најблиските населени места.