Свет
25. October 2019 - 8:44

Силен земјотрес регистриран во близина на Нов Зеланд

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во јужниот дел на Тихи Океан во близина на Нов Зеланд.

Како што соопшти Американскиот геолошки институт, епицентарот на земјотресот бил на 1.133 километри североисточно од градот Вангареј, кој има околу 51.000 жители.

Земјотресот бил на длабочина од 82 километри.

Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.