Свет
26. јуни 2022 - 11:52

Шведска и Финска во НАТО, Турција „мора да го направи својот избор“, вели Париз

-Генералниот секретар на Алијансата е на првата линија, но на Турција е да го направи својот избор пред своите одговорности. Дали таа сака да ја зајакне Алијансата или е против тоа? Што нема да успее да доведе до прашања за нејзиното однесување како членка на НАТО, изјави Катрин Колона во интервју за Журнал ду Диманш.

„Турција е важна членка на Атлантската алијанса”, истакна шефот на француската дипломатија. „Финска и Шведска направија историски избор. Да ги имаме и двете во НАТО би било плус за нашата безбедност во Европа. Тие направија напори во разговорот со Турција”. И покрај разговорите минатиот понеделник во Брисел меѓу Турција, Шведска и Финска, брзото објавување на кандидатурите на двете земји за НАТО ветува дека ќе биде комплицирано со приближувањето на самитот на организацијата од 28 до 30 јуни во Мадрид.

Анкара ги обвинува двете нордиски земји за засолнување на милитанти на Курдистанската работничка партија (ПКК), класифицирани како „терористи” од Турција и нејзините западни сојузници. Таа го осудува и присуството во овие две земји на поддржувачи на проповедникот Фетула Ѓулен, за кого се сомнева дека го организирал обидот за државен удар во јули 2016 година.

Пред нивната историска одлука да аплицираат за приклучување кон НАТО, Шведска и Финска – како и седиштето на НАТО во Брисел – сметаа на експресен процес на членство, со надеж дека неопходната едногласност од 30-те сегашни членки ќе биде објавена на состанокот во Мадрид.  Но, по турската блокада, двете земји признаваат дека ситуацијата е променета.

Според француското претседателство, претседателот Емануел Макрон има намера да „побара јасност од Турција за нејзиното позиционирање” во НАТО по повод самитот во Мадрид.