Loading Video...
Свет
19. August 2022 - 12:25

Руската армија го грантираше Харков, тврдат украинските власти

Украинските власти објавија дека утрово руската армија го гранатирала Харков, вториот по големина град во Украина, при шти едно лице загинало. Покрај станбени згради, во нападот според украинскиот претседател бил погоден студентски дом.

„Гнасен и циничен напад врз цивили кој нема оправдување и ја покажува немоќта на агресорот. Нема да простиме, ќе се одмаздиме,“ порача Зеленски.

Руската страна пак обини дека во украинското бомбрадирање на областа Доњецк во текот на изминатиот ден загинале 5 цивили.