Свет
31. May 2023 - 8:22

Русија издаде налог за апсење на двајца главни украински генерали по серијата напади со дронови на Москва

Руското Министерство за внатрешни работи стави двајца високи украински воени лица на потерница неколку часа по серијата напади со беспилотни летала во московскиот регион.

Прв на листата на барани е Валериј Залужни, врховен командант на украинските вооружени сили.

Налог за апсење е издаден и по Олександар Сирски, командант на украинските копнени сили.

Рускиот истражен комитет исто така ги истражува Сирски и Залужни за „гранатирање цивили и цивилни објекти во Донбас“.