Ф1
22. March 2020 - 17:57

Рикардо: Ризик е да се потпише едногодишен договор за да стане слободен агент во 2022 година

Пилотот на Рено, Даниел Рикардо, смета дека одложувањето на воведувањето на нови технички регулативи од 2021 до 2022 година нема да има сериозно влијание врз ситуацијата на пазарот на трансфери.

– Сега сè е збунувачко, тешко е да се предвиди нешто, но верувам дека возачите ќе донесат правилни одлуки без оглед на ситуацијата. Тешко е да се замисли дека некој сака да потпише едногодишен договор само за да стане слободен агент во 2022 година – ова е ризик. Со исклучок на уникатните ситуации, едногодишниот договор не е идеална опција, затоа мислам дека трансферите склучени оваа година ќе се одвиваат и според старите регулативи и со новата од сезоната 2022 година, изјави Рикардо.

Повеќето од возачите во тимовите од шампионатиот во Формула 1, сè уште немаат склучено нови договори.

На продолжување на соработката со своите сегашни тимови потпис имаат ставено само Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари.