Loading Video...
Свет
12. May 2021 - 19:56

Размената на оган меѓу палестинските милитанти во Појасот Газа и израелската војска продолжува

Размената на оган меѓу палестинските милитанти во Појасот Газа и израелската војска продолжува.

Околината на Тел Авив и денеска е цел на ракетни напади од појасот Газа, а израелската воена авијација регира со удари врз цели на Хамас. И двете страни известувата за жртви, меѓу кои има и деца.

Армијата на Израел информираше дека врз земајата се истрелани повеке од 1000 ракети од страна на палестинската група Хамас за 38 часа. Во израелското ракетирање  Претставник на Хамас објави дека уништени се неколку станбени згради, а војници упаднале во еден храм и ги тепале луѓето додека се молеле.

Тензиите на Блискиот исток се прелеваат и во Германија. Млади луѓе фрлаа камења кон синагогите во Бон и во Минстер и го палеа израелското знаме. За насилството на Бликсиот исток, Советот за Безбедност на ОН вечерва ќе одржи итен затворен состанок, втор таков за три дена.