Балкан
30. January 2021 - 14:30

Разбиена меѓународна мрежа на шверц со дрога во Солун и запленети 324 килограми кокаин

Грчката полиција во Солун разби меѓународна мрежа за шверц на дрога, уапси три лица и заплени 324 килограми чист кокаин што бил наменет за грчкиот „пазар“, јави дописничката на МИА од Атина.

Од полицијата соопштуваат дека улогата на уапсените, на возраст од 35 до 37 години, била да ја преземат дрогата и понатаму да ја продаваат во Грција.

Паралелно, идентификувано е уште едно лице, кое успеало да побегне и по кое трага полицијата.

Според „Катимерини“, уапсените се двајца Албанци, од кои еден со грчки пасош и еден Хрват, немале криминално досие, додека, пак, Албанците биле активни во хотелски бизниси на островот Родос.

Весникот пишува дека дрогата веројатно пристигнала од Латинска Америка, а проценките на полицијата се дека со фактот што станува збор за чист кокаин, количината тројно ќе се зголемела по додавањето состојки, а профитот ќе достигнел до 100 милиони евра.

Во претресот направен во два автомобила и во станот во кој престојувал еден од уапсените, полицијата заплени 324 килограми чист кокаин распределен во 256 пакувања, 5.265 евра поврзани со трговијата на дрогата, пет мобилни телефони и лап топ.