Свет
10. January 2020 - 14:13

Пукна подот на руски патнички авион - пилотите побарале итно слетување

Руски ербас 1321-200 е тешко оштетен при слетување во Анталија.

Бизарниот инцидент се случил денес попладне, а според локалните медиуми пилотите барале итно слетување поради чадот кој се појавил во кабината.

Слетувањето очигледно било премногу „грубо“ бидејќи авионот силно удрил во асфлатот на пистата.

Судејќи според фотографиите механизмот за слетување ја пробила структурата на авионот и влегол во кабината.

Засега нема информации дали има повредени лица.