Свет
17. јуни 2020 - 9:01

Претседателот на Хондурас позитивен на Ковид-19

 Претседателот на Хондурас Хуан Орландо Хернандез е позитивен на Ковид-19, прима терапија и работи од дома и со помош на соработници, соопшти неговиот Кабинет.

– Како претседател на нацијата и одговорен граѓанин, сакам да кажам дека во текот на неделата почнав да се чувствувам полошо и денеска ми беше дијагностициран Ковид-19, рече Хернандез за време на телевизиското обраќање до нацијата.

Според него, тој има благи симптоми и веќе се чувствува подобро од примената терапија, но ќе остане во изолација до одлука на лекарите. Вели дека добива коктел лекови, вклучувајќи микродацин, азитромицин, ивермектин и цинк.

Со вирусот се заразени и неговата сопруга и двајца соработници.