Балкан
15. December 2015 - 8:55

Претседателот на албанскиот Парламент следната недела ќе го посети Белград

Претседателот на албанскиот Парламент, Илир Мета од 21 до 23 декември ќе престојува во официјална посета на Србија, јави дописникот на МИА.

Тоа ќе биде возвратна посета на Мета на неговата српска колешка Маја Гојковиќ, која во април годинава престојуваше во Албанија.

Во раките на посетата, Мета ќе има одвоени средби со српскиот претседател Томислав Николиќ, како и со прмиерот Алксандар Вучиќ.

Целта на посетата, како што јави тиранската телевизија Топ чанел, е унапредувааето на односите меѓу Албанија и Србија.

Ова ќе биде трет престој на Мета на Белград, по посетата како шеф на дипломатијата и ако лидер на партија поканет од тогашниот српски претседател Борис Тадиќ.