Македонија
26. November 2016 - 8:19

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно. Од попладневните часови почнувајќи од запад ќе има врнежи од дожд кои во текот на ноќта ќе се прошират и во останатите делови.

Утринската температура ќе се движи од нула до шест, а дневната од девет до 15 степени.

Во Скопје претежно облачно. Во текот на ноќта ќе има слаби врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 10 степени.

Локални врнежи ќе има и во недела претпладне, како и кон крајот на денот и во вечерните часови. Во деновите од викендот се уште ќе биде релативно топло, а условите за магла ќе се намалат.

Од понеделник под влијание на влажна и студена воздушна маса од север ќе има врнежи од дожд проследени со засилен северен ветер кој ќе предизвика значителен пад на температурата. Попладне врнежите на планините и на повисоките места ќе преминуваат во снег.

Од вторник ќе биде многу студено и ветровито со провејување на снег и во пониските делови.