Џет-Сет
3. јуни 2018 - 18:07

Познатиот холивудски режисер работи на хорор филм за Харви Вајнстин

Режисерот Брајaн де Палма изјави дека во моментот пишува сценарио за хорор филм што ќе се базира на скандалот со американскиот продуцент Харви Вајнстин.

Де Палма, кој ги има режирано и филмовите „Кери“ и „Лице со лузна“, изјави дека внимателно го следи целиот случај.

Вајнстин се соочува со бројни тужби за силување и други видови на сексуално злоставување. Тој минатата седмица беше уапсен во Њујорк, откако претходно сам и се предаде на полицијата.

Неговите адвокати соопштија дека тој ги отфрла сите обвинувања.

-Познавам многу луѓе кои се засегнати од скандалот. Ги слушав нивните приказни низ годините. Должност на режисерот е да стекне довербата кај актерите. Злоупотребата на било кое ниво е најлошата работа што режисерот може да ја направи, истакна Де Палма.

Вајнстин за сексуално злоставување и вознемирување го обвинија над стотина жени.