Свет
23. January 2022 - 10:58

Поради пожар во Калифорнија евакуирани стотици луѓе

– Голем шумски пожар долж брегот на Калифорнија во областа Биг Сур принуди стотици жители да се евакуираат, соопштија локалните власти.  

Пожарот избувна синоќа и брзо се прошири, за што придонесе многу силниот ветер. Повеќе од 500 луѓе се повикани на евакуација во областа, а пожарот го гасат повеќе од 250 пожарникари. Метеоролозите најавија слабеење на ветрот што треба да ги олесни напорите за гаснење на пожарот