Македонија
6. April 2020 - 22:50

Полицаец од Куманово жртва на коронавирус во Македонија

Градионачалникот на Куманово, Максим Димитриевски вечерва изјави дека уште две лица од Куманово починале од коронавирус.

Тој повторно упати апел да се воведат уште порестриктивни мерки во Куманово и, како што рече, да се скратат бирократските постапки и да се даде шанса да делуваат општинските структури.

Еден до починатите е 52-годишен граничен полицаец на преминот Бељаковце, кој вчера дознал дека е позитивен на корона вирусот. Вчера била погребана неговата мајка. Не е познато, дали била болна од Ковид 19.

Како што соопшти на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче, во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирус  во земјава, односно четири во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга  и Штип, со што вкупниот број на дијагностицирани достигна 570.