Македонија
24. October 2020 - 12:39

Почина Амди Бајрам

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам утрово почина на 64-годишна возраст.

Информацијата ја потврдија од Сојузот на Роми.

Бајрам починал во приватна клиника. Тој имаше проблеми со срцето, а дел од медиумите јавуваат дека посмртно ќе му биде направен и тест за Ковид.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој утрово почина, имал комплексна здравствена состојба со многу други хронични болести.

На новинарското прашање во однос на тоа дали смртта има некаква поврзаност со свадбата на внуката на Бајрам што се одржа во Турција, Филипче одговори дека се уште нема подетални информации за тоа.

Тој имаше навистина комплексна здравствена состојба со многу други хронични болести, меѓутоа во однос на она што денеска се случува навистина немам други информации, изјави Филипче.