Кошарка
16. March 2023 - 8:36

Педесетте поении на Кари не го спасија Голден Стејт од пораз од Клиперс

Шампионот на НБА-лигата, тимот на Голден Стејт вориосрс утринава загуби од Лос Анџелес клиперс на гости со 134:126.

Стеф КАри кој постигна 50 поени, беше најефикасен на натпреварот, но и тоа не беше доволно неговиот тим да избегне пораз.

Клиперси се на петтото место во поредокот на Западната конференција, додека Голден Стејт е на шестото место.

На другите натпревари во најсилната кошаркарска лига на светот одиграни ноќта среда кон четврток постигнати се следниве резултати:
Кливленд – Филаделфија 109:118
Мајами – Мемфис 138:119
Чикаго – Сакраменто 114:117
Хјустон – Лос Анџелес лејкерс 114:110
Минесота – Бостон 102:104
Сан Антонио – Далас 128:137 (по продолжение).