Свет
14. September 2020 - 15:41

Папата Франциск е ставен под надзор заради Ковид-19, имал средба со инфициран кардинал

Папата Франциск е ставен под постојан медицински надзор поради сомневање за инфекција со коронавирус, по средбата што ја имал со филипинскиот кардинал Луис Антонио Тагле, за кого подоцна се утврдило дека е позитивен.

Филипинскиот кардинал Тагле (63) на 29 август имаше приватна аудиенција кај папата Франциск. По враќањето во Манила, на 10 септември, филипинскиот кардинал бил тестиран за коронавирус, пренесе Гардијан.

Државниот секретар на Ватикан, Пјетро Паролин, за Анса изјави дека здравјето на папата е под постојан мониторинг и дека моменталната состојба не е загрижувачка, но дека, сепак, тие се претпазливи.

Папата со сите свои посетители во Апостолската палата разговара без заштитна маска. Минатата недела, меѓутоа, за првпат од почетокот на пандемијата тој беше виден како носи маска.

Папата ја избегнува својата вообичаена пракса на ракување и бакнување бебиња и користи средства за дезинфекција на рацете.

Тој и во март беше тестиран за коронавирус, кога беше откриено дека надбискупот кој живеел во истата резиденција заболел од Ковид-19.