Ракомет
3. May 2016 - 13:11

Одредени полуфиналните двојки во ракометната ЛШ

На ждрепката што се одржа денеска во Келн беа одредени полуфиналните двојки од Лигата на шампионите.

Во полуфиналето на 28.мај ќе играат:
Киелце - ПСЖ
Кил - Веспрем.
Следниот ден се играат финалето и дуелот за 3.место.
Почетокот на натпреварите се во 15:15 часот и во 18 часот, двата дена, а дополнително ќе биде одредено кои екипи во кои термини ќе играат во сабота на 28.мај.
Кил ќе игра за својата четврта титула европски шампион, Киелце, Веспрем и ПСЖ немаат освоено титула, а францускиот првак ПСЖ е дебитант на „фајнл фор“ турнирот во Келн.