Македонија
11. September 2019 - 11:22

Нов хет-трик на Роналдо

Убедлива победа на Португалија и нов блесок на Кристијано Роналдо кој постигна четири гола за да помогне актуелниот европски шампион да се врати на вистински пат во квалификациите за Евро 2020. Победа со 5:1 победа на гости кај Литванија, додека Англичаните во луд меч со осум гола со 5:3 го совладаа сензационалното Косово.

Ова е неверојатен 54. хет-трик во богатата кариера на Португалецот, уште еден рекорд кој го има фудбалерот на Јувентус и осми хет-трик во португалската репрезентација, со што има вкупно една третина од хет-триковите во Португалија (8/24).

Со победата, Португалија остана на второто место во групата Б со пет поени зад Украина, додека Србија е трета по 3:1 победата над Луксембург.