Фудбал
10. јуни 2021 - 12:00

На 50% зголемен капацитетот на Арената во Букурешт

На синоќешната седница на Владата на Романија, одлучено е место 25 насто, капацитет на Арената во Букурешт за натпреварите од ЕП во тој град, каде што и Македонија ќе одигра два меча, да се зголеми за двојно.

За мечевите со Австрија и Украина, дозволено е 27.000 фанови на трибините. Ова значи дека ќе има можност за повеќе фанови и на нашата репрезентација.

„Владата вчера одобри натпреварите од Европското фудбалско првенство да се играат повеќе публика, односно дозволи 50 отсто од капацитетот на стадионот. Мислам дека ова е голем чекор напред и дека организаторите на турнирот ќе ги искористат овие бројки. Ова е историски настан, кој може да ја одбележи иднината на романскиот спорт. Би сакал и романскиот национален тим да направи историски чекори и да се квалификува за идните големи турнири. Го имаме она што ни е потребно, но можеби треба да смениме уште некои работи“, изјави министерот за спорт и млади на Романија, Едуард Новак.