Спорт плус
24. March 2023 - 13:55

МОТО ГП: Започнува новата сезона

Со првите тренинзи на патеката Алгарве во Портимао, Португалија, овој петок започнува новата MotoGP сезона, радикално различна од сите претходни.Повеќе земји, рекордниот број на трки и долгоочекуваниот спринт гарантираат дека 2023 година ќе биде најдобра во историјата на „кралската“ класа.

 
Во текот на годината 22 возачи ќе се натпреваруваат на 21 Гран При трка, а секоја сабота ќе има и спринтерски трки.

Не помалку од 13 светски шампиони ќе учествуваат во сезоната што ветува дека ќе биде повозбудлива од кога било.

Сето тоа треба да ја надополни веќе традиционално драматичната борба за титулата што ја гледавме во претходните сезони.

Не помалку од 13 светски шампиони ќе учествуваат во сезоната што ветува дека ќе биде повозбудлива од кога било.

Сето тоа треба да ја надополни веќе традиционално драматичната борба за титулата што ја гледавме во претходните сезони.

Под најголем притисок ќе биде актуелниот шампион Франческо Бања на Дукати.

Негови главни ривали ќе бидат Фабио Квартаро од Јамаха, Алес Еспаргаро од Априлија и тимскиот колега Енеа Бастианини.

Сепак, приказната не завршува само со овие четири имиња.

Сите едвај чекаме да го видиме осумкратниот шампион Марк Маркез во полна сила на Хонда.

По четири операции во претходните три години, бројот 93 се враќа во полн сјај.

Нема сомнеж дека има само еден мотив, да ја освои деветата светска шампионска титула.