Кошарка
24. October 2016 - 10:26

Минимална победа на Црвена звезда

 
 
 Актуелниот шампион во регионалната АБА кошаркарска лига, белградска Црвена звезда забележе минимална победа над Игокеа со 68:66 во последниот меч со кој беше комплетирано шестото коло. 
 
Со овој црвено-белите останаа на врвот на табелата со максимални шест победи колку штп имаат и екипите на Будуќност и Партизан. 
 
На останатоте натпревари од ова коло беа постигнати овие резултати: 
МЗТ Скопје Аеродорм Карпош Соколи 74:71, 
Цедевита – Крка 82:83.  
ФМП – Партизан 56:65.
Олимпија – Цибона 72:89, 
Задар – Мега 90:86 и 
Будуќност – Морнар 85:68.
 
Табела: Будуќност 12 бода, Партизан 12, Цибона 11, Црвена Звезда 10, Задар 9, Цедевита 8, Морнар 8, Игокеа 8, ФМП 8, Мега 7, МЗТ Скопје Аеродром 7, Олимпија 6, Карпош Соколи 6, Крка 5.