Ракомет
9. March 2020 - 22:29

Македонија против Франција во „невозможна мисија“ за пласман на СП

Ракометната репрезентација на Македонија има невозможен предизвик пред себе – во ждрепката за Светското првенство во 2021 година ни се падна еден од најтешките противници, поранешниот олимписки и светски шампион Франција.

Светското првенство во 2021 година ќе се оддржи во Египет од 15 до 31 јануари 2021 година, а баражот се игра од 5-7 јуни, а реваншот четири дена подоцна.

Франција е двократен олимписки шампион (2008, 2012), шесткратен светски шампион (1995, 2001, 2009, 2011, 2015, 2017) и трикратен европски шампион (2006, 2010, 2014).

Македонија – Франција
Израел/Летонија – Португалија
Швајцарија – Исланд
Чешка – Црна Гора
Шведска – Турција/Русија
Словенија – Србија
Романија/БиХ – Унгарија
Украина – Германија
Полска/Литванија – Белорусија
Австрија – Холандија