Фудбал
24. March 2023 - 10:43

Квалификации за ЕП: Стартна победа против Малта

Значајна победа на македонската фудбалска репрезентација од 2-1 против Малта на стартот од квалификациите за следното ЕП. 

По слабото прво полувреме нашата селекција успеа да слави во вториот дел.Стрелци на головите за Македонија  беа Елиф Елмас (66. минута) и Дарко Чурлинов (72), а кај гостите Јаник Јанкам во 86-тата минута.
 
Селекторот Боби Милевски до крајот на натпреварот доби директен црвен картон на клупата, но домашните сепак ја сочуваа предноста.
 
Во напата група , Англија со Неапол ја победи Италија со 2-1, со головите на Рајс и Кејн.