Балкан
10. April 2017 - 10:02

Кога Албанците го провериле магацинот бил празен, по еден месец полицијата го пронајде ова

Албанската полиција соопшти дека уапсила 3 лица и запленила 13 тони канабил, кој е откриен во еден напуштен магацин јужно од престолнината Тирана.

Магацинот се наоѓа во селот Пагри на 240 километри јужно од Тирана.

Во соопштението се наведува дека пред месец дена тој објект бил празен и дека полицијата го преоверувала.

Полицијата наведува дека едно лице е во бегство, пренесе агенцијата АП.

Од почетокот на годината, во Албанија се запленети десетици тони канабис, кој потоа е складиран во забаталени објекти или долж брегот за да бидат илегално прокриумчарени во Грција или Италија.