Свет
22. November 2021 - 10:09

Каст и Борич одат во вториот круг од претседателските избори во Чиле

– Десничарот Хозе Антонио Каст и левичарскиот пратеник и поранешен лидер на протестите Габриел Борич одат во вториот круг од претседателските избори во Чиле што ќе се одржи во декември.

Врз основа на речиси 97 отсто од преброените гласови од вчерашниот прв круг од изборите, Каст освои 27,94 отсто од гласовите, наспроти 25,75 отсто што ги освои Борич.

– Денес народот на Чиле проговори, изјави Каст во говор пред поддржувачите по објавувањето на резултатите, додавајќи дека изборите всушност се избори меѓу „слободата и комунизмот“.

Борич, од друга страна, во својот говор се осврна на криминалот и трговијата со дрога, што ретко го правеше пред гласањето.

– Крстоносната војна е дека надежта го победува стравот. Мораме да погледнеме подалеку и да излеземе надвор за да ги доведеме луѓето надвор од нашите граници, рече Борич, 35-годишен пратеник со потекло од Хрватска, кој ги предводеше студентските протести во 2011 година, барајќи подобрување на образовниот систем на Чиле.