Тенис
27. January 2023 - 20:22

Ивановски се бори за нов трофеј во Тунис

Нашиот тенисер  Калин Ивановски се пласира во полуфиналето  на фјучерсот што се игра во Тунис за награден фонд од 15.000 американски долари.
Во четвртфиналето Ивановски славеше со 2-0 во сетови против Себастијан Цоргер и тоа со  6-2 и 6-4 и  обезбеди полуфинале против  Гркот, Стефанос Сакеларидис.
Противникот на Македонецот, Стефанос има 18 години и е на 641 место на АТП листата.