Фудбал
4. April 2024 - 13:39

Ибрахимовиќ повторно се враќа на фудбалскиот терен

Легендата на светскиот фудбал Златан Ибрахимовиќ против Србија ќе го одигра последниот натпревар во професионалната кариера.

Ибрахимовиќ веќе имаше едно збогување со фудбалот, кое беше на крајот од минатата сезона на стадионот „Сан Сиро“. Против Србија ќе се прости од националниот тим пред навивачите во Шведска.

Во текот на кариерата Златан играше за Малме, Ајакс, Јувентус, Интер, Барселона, Пари Сен Жермен, Манчестер Јунајтед, ЛА Галакси, а последен клуб му беше Милан.

Oвој натпревар ќе биде последната контрола пред стартот на Европското првенство.

Во Стокхолм на 8 јуни Шведска ќе ја пречека Србија. За Србите овој натпревар ќе биде последната контрола пред старто на Европското првенство.

Ибрахимовоќ за Шведска има одиграно 122 натпревари.